مسجد سهله    

مسجد سهله یکی از مکان های زیارتی کوفه می باشد که آنرا بعد از مسجد کوفه ، پرفضیلت ترین مسجد جهان می دانند مسجد سهله را باید یکی از قدیمی ترین مساجد منسوب به حضرت ولی عصر (عج) دانست. تاریخچه مسجد سهله به قرن اول هجری قمری برمی گردد . این مسجد توسط قبیله بنی ظفر ساخته شد.

مسجد سهله کجاست ؟

مسجد سهله در حال حاضر در شرق نجف و در شهر کوفه قرار دارد ، این مسجد مسافتی دو کیلومتری با شمال غربی مسجد اعظم کوفه فاصله دارد.

همچنین این مسجد در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی مقبره امام علی با زاویه ۳۷ درجه و ۲ کیلومتری شمال غربی مسجد کوفه با زاویه ۵۳ درجه قرار دارد.

برای اینکه از نجف تا مسجد سهله با ماشین برویم حدود یک ربع تا بیست دقیقه زمان لازم دارد.

اهمیت و فضیلت مسجد سهله

در بررسی اهمیت و فضیلت مسجد سهله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱٫ هیچ کس در مسجد سهله نماز نگزارد، جز اینکه حاجت روا ­گردد.

۲٫ اقامتگاه پیامبران و صالحان است.

۳٫ اقامتگاه امام مهدی(عج) است.

۴٫ رهگذر راهیان بهشت است.

۵٫ محل عروج است.

۶٫ محل نیایش امام مهدی(عج) است.

۷٫ محل نزول فرشته­ هاست.

۸٫ امام صادق(ع) برای حوائج مهم به آن جا تشریف می­بردند.

۹٫ خدا دوست دارد که در آن جا نیایش شود.

۱۰٫ دل هر زن و مرد مؤمن به آن جا پر می­کشد.

۱۱٫ هیچ کس به آن جا وارد نشود، جز اینکه حاجاتش برآورده ­شود.

برای مطالعه بیشتر در مورد فضیلت های مسجد سهله کلیک کنید.

 

مشخصات ظاهری مسجد سهله

مسجد سهله در زمینی خالی از سکنه ساخته شده بوده است که اطرافش از ماسه های قرمز رنگ مملو بوده است. البته در حال حاضر به خاطر گسترش ساخت و سازها این مسجد به نوعی در بافت شهر کوفه محصور شده است.

شکل هندسی این مسجد مقدس تقریباً به صورت مستطیل با طول ۱۴۰ متر، عرض ۱۲۵ متر و مساحتی بالغ بر ۱۷۵۰۰ مترمربع است. ارتفاع دیوارهایی که آن را احاطه کرده حدود ۲۲ متر است که هر یک از اضلاع چهارگانه آن به وسیله برج‌های نیم دایره‌ای از طرف خارج و به فاصله‌های مساوی تقویت می‌شوند. در وسط ضلع شرقی دیوار مسجد سهله ، مناره‌ای به ارتفاع ۳۰ متر وجود دارد. در اصلی مسجد در میانه ضلع شرقی در مجاورت این مناره قرار دارد.

در بخش‌های مختلف صحن مسجد محرابهایی ساخته شده است که به نام پیشوایان دینی نامگذاری شده و اعمال خاصی را باید در هر یک از این محراب ها که  مقام نامیده می شود و به برخی پیامبران و ائمه منسوب شده اند.

مقام های موجود در مسجد سهله

۱. مقام حضرت ابراهیم: این مقام در جهت شمال غربی و بین دیوار غربی و شمالی قرار دارد. در روایتی آمده‌است این مسجد، خانه ابراهیم بوده‌است که از آنجا به سمت قوم «عمالقه» رفت.

۲. مقام حضرت یونس: این مقام در جهت جنوب غربی بین دیوار جنوبی و غربی قرار دارد.

۳. مقام حضرت ادریس: این مقام در بین دیوار شرقی و شمالی قرار دارد. این مقام را مقام عیسی هم می‌نامند. این قسمت از مسجد به «بیت‌الخضر» هم معروف است.

۴. مقام حضرت صالح: این مقام در سمت شرقی بین دیوار جنوبی و شرقی قرار دارد که به مقام صالحین، انبیاء و مرسلین معروف است.

۵. مقام امام سجاد: این قسمت در میانه مسجد کمی مایل به سمت شرقی قرار دارد.

۶. مقام امام صادق: این مقام درست در وسط مسجد است. براساس روایات تاریخی، امام جعفر صادق مدتی در آنجا اقامت کرده و به عبادت و دعا مشغول بوده.

۷. مقام امام زمان:این مقام هم در قسمت میانی مسجد، کمی مایل به سمت جنوب، در بین مقام‌های امام سجاد و یونس قرار دارد.

 

نام های دیگر مسجد سهله :

 • مسجد سُهَیل
 • مسجد بنی‌ظفر
 • مسجد عبدالقیس(عبد قُبَیس)
 • ‌مسجد قُراء
 • مسجد برّی

نقشه مسجد سهله :

نقشه مسجد سهله -تور کربلا

نقشه مسجد سهله -تور کربلا

برنامه تور کربلا برای زیارت مسجد سهله :

تمام کاروان های تور کربلا هوایی و یا زمینی در زمانی که در شهر نجف مستقر هستند یک تور چند ساعته برای زیارت مکان های زیارتی کوفه برگزار می کنند که در این فرصت به زیارت مسجد کوفه و مسجد سهله نیز می روند.

سیاست ما

شرکت سعادت سیر گیتی دارای مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با سال ها تجربه موفق در زمینه توریسم و گردشگری ، برگزاری تورهای خارجی را بصورت بدون واسطه در کارنامه خود دارد و همواره تلاش می نماید تا با بکارگیری کارشناسان متخصص در زمینه گردشگری بهترین خدمات را با حداقل قیمت برای مشتریان مان فراهم نماییم زیرا همواره بر این باور درست معتقدیم که سرمایه اصلی ما مشتریان ما هستند از این رو تمام تلاش خود را در راستای جلب رضایت حداکثری مشتریانمان متمرکز کرده ایم.

درباره ما و خدمات ما به مشتریانمان


سعادت سير گيتی با مجوز رسمی 399385 تحت نظارت سازمان گردشگری و ميراث فرهنگی ايران مي باشد سعی شرکت ما بر این است که:  
 • با ارائه بهترین خدمات و پاسخگویی سریع و به موقع برای جلب رضایت مشتریان تلاش نماییم
 • با توجه به نظر مشتریانمان مسیرمان را اصلاح کنیم
 • ما بخوبی می دانیم مشتری مداری یعنی ماندگاری در دنیای پر رقابت
 
با تماس با آژانس هواپیمایی از طریق مشاورین برای رزرو اقدام نماید،در صورتی برای انتخاب هتل نیاز به مشورت دارید، معمولا مشاوران با توجه به نوع سفر شما بسته به اینکه سفر تفریحی است یا تجاری، خانوادگی است یا مجردی،هتل های مختلفی را به شما معرفی خواهند کرد و در نهایت با تایید و انتخاب شما از طریق کارگزاران خود در کشور مقصد برای رزرو هتل اقدام می کنند.
بلیط هواپیما را با توجه به موارد مختلفی میتوانید انتخاب کنید.
 • ایرلاین
 • پرواز چارتری یا سیستمی
 • نوع کلاس پروازی
 • زمان پرواز
تمامی این ها گزینه هایی هستند که می توانند برای مسافر مهم باشند. اینکه با چه ایرلاینی بخواهد سفر کند و یا پرواز صبح به شب بگیرید که تایم بیشتری داشته باشد، یا دقیقا زمان تحویل اتاق در هتل باشد. همه این موارد در انتخاب بلیط تاثیر گذار هستند.
ویزای هر کشور یعنی اجازه ورود به آن کشور. هر کشوری قوانین مختلفی برای صدور ویزا برای گردشگران دارد. و سفارت آن کشور در ایران با توجه به تایید مدارک دریافتی ویزا را صادر می کند. شرایطی که ممکن است بعضی کشورها در نظر بگیرند یه اسن شرح است.
 • اعتبار پاسپورت بیشتر از 90 روز
 • داشتن اعتبار مالی
 • زمان برای صدر ویزا
 • هزینه صدور ویزا
برخی از کشورها هزینه ای برای صدور ویزا دریافت نمیکنند. و برای صدور بعضی ویزاها نیازی به زمان نیست و به راحتی در فرودگاه مقصد صادر می شود.