خانه / نجف / فضیلت مسجد کوفه

فضیلت مسجد کوفه

فضیلت مسجد کوفه

در باره  فضیلت مسجد کوفه خوب است که بدانیم در قران به طور سينين تفسير شده، ویکی از چهار شهری است که حرم خدا محسوب میشود. كوفه حرم خدا، و حرم رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و حرم امير مؤمنان عليه السّلام است، و يك درهم صدقه در آن، به صد درهم در جاى ديگر حساب مى شود و دو ركعت نماز در آن به صد ركعت محاسبه مى گردد.
فضيلت مسجد كوفه خیلی بیشتر از آن است كه بیان شود، و در بيان عظمت آن كافى است كه يكى از چهار مسجدى است كه شايسته است براى درك فيوضاتشان به شتاب به سوى آنها دویدن، و يكى از محل هايى است كه مسافر بين شکستن و اتمام نماز در آن مخيّر است.
و نماز واجب در آن برابر حجّ مقبول و معادل هزار نماز است كه در جاى ديگر بجا آورده شود.
در روايات درباره فضیلت مسجد کوفه وارد شده: مسجد كوفه محّل نماز پيامبران است، و جايگاه نماز حضرت مهدى (عج) خواهد شد، و در روايتى است كه هزار پيامبر و هزار جانشين پيامبر در آن، نماز بجا آورده اند، و از بعضى روايات استفاده مى شود، كه مسجد كوفه از مسجد اقصى كه در بيت المقدس قرار دارد افضل است.
ابن قولويه از حضرت امام باقر عليه السّلام روايت كرده: اگر مردم بدانند مسجد كوفه چه اندازه فضيلت دارد، هر آينه از شهرهاى دور، تهيه زاد و راحله كنند، و به سوى اين مسجد بيايند، و نيز فرمود: نماز واجب در آن، برابر است با حجّ مقبول، و نماز مستحب برابر است با عمره مقبوله، به بيان روايت ديگر نماز واجب و مستحبّ در آن همانند حج و عمره اى است كه با رسول خدا صلّى اللّه و عليه و آله بجا آورده باشند.

مسجد کوفه تور کربلا
مسجد کوفه تور کربلا

 

شيخ كلينى و غير او را از مشايخ عظام درباره فضیلت مسجد کوفه روايت كرده اند، از هارون بن خارجه كه امام صادق عليه السّلام به من فرمود: اى هارون بين تو و مسجد كوفه چه اندازه مسافت است، يك ميل ميشود؟ گفتم: نه، فرمود: همه نمازهاى خود را در آنجا مى خوانى؟ گفتم نه، فرمود: اگر من نزديك آن مسجد بودم اميد داشتم از من يك نماز در آن فوت نمى شد، هيچ مى دانى كه فضيلت آن مكان چيست؟ نبوده بنده صالحى و نه پيامبرى مگر آنكه در مسجد كوفه نماز گذارده، حتى در شبى كه رسول خدا را به معراج مى بردند، جبرئيل به آن حضرت عرضه داشت مى دانى كجايى؟ اكنون در برابر مسجد كوفه اى، فرمود: از پروردگارم اجازه بخواه تا در آن مسجد بروم و دو ركعت نماز بگذارم، جبرئيل از حضرت حق اذن خواست، حق تعالى مرحمت فرمود، پس آن حضرت را فرود آورد و در آن دو ركعت نماز گذارد، بدرستى كه جانب راست آن باغى است از باغهاى بهشت و وسط آن باغى از باغهاى بهشت و پشت آن باغى از باغهاى بهشت، همانا نماز واجب در ان برابر است با هزار نماز، و نماز مستحب در ان برابر است با پانصد نماز، و نشستن در ان، بدون تلاوت قرآن و ذكر، عبادت است و اگر مردم بدانند چه اندازه فضيلت در آن است به جانب آن بيايند گرچه به روش كودكان، خود را به زمين كشند و در روايت ديگر آمده: نماز واجب در ان برابر حج است، و نماز مستحبّ به اندازه عمره در ذيل زيارت هفتم حضرت امير عليه السّلام اشاره فضيلت اين مسجد شريف گذشت، و از پاره اى روايات معلوم ميشود كه جانب راست اين مسجد از جانب چپ آن بهتر است در  فضیلت.

درباره ی ramshini

تور کربلا


چرا ما را انتخاب کنید ؟

توصیه های ما برای سفر به کربلا

خدمات ما در کربلا

درباره ما بشتر بدانید

سفر به کربلا را با ما تجربه کنید . با پنج سال تجربه و دفتر پشتیبانی در تهران .
  • پشنهادت خوبی با توجه سلیقه شما برای هتل داریم هم قیمت هم کیفیت
  • بهترین افر پروازی را با تنوع ممکن به شما پیشنهاد می دهیم
  • در تهران و کربلا به شما خدمات پشتیبانی ارائه می نماییم
  • مسافرانمان را بدون هیچ هزینه اضافه بیمه می نماییم
  • و....

ما برای تعطیلات تابستانی شما عزیزان پیشنهادات خوبی داریم

با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید تا

  • با توجه هدف شما از سفر: تفریحی ، تفریحی خرید ،سیاحتی و…
  • • با توجه به وضعیت شما : خانواده،مجردی ،ماه عسل و…
  • • با توجه به مقدار بودجه شما :لوکس ،کم هزینه ، متوسط و …
  • • با توجه به بازار تورهای تابستانی: افری ،تور های خلوت ،تور های هیجان انگیز و…
  • • و…

بهترین پیشنهادات را از ما بخواهید ، با کمال افتخار در خدمت شما هستیم

تلفن تماس  ۵۴ ۴۴ ۶۷ ۴۳ ۰۲۱

تماس با ما : 021 43 67 44 54  
سعادت سیرگیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *