خانه / مطالب مفید / شهر نجف اشرف

شهر نجف اشرف

شهر نجف

شهر نجف به دلیل همسایگی با شهر باستانی حیره  در قبل از اسلام  از نعمت فرهنگ و تمدن و آبادانی برخوردار بوده عربهای ساکن این شهر در آن زمان به مذهب مسیحیت گرایش داشتند و کلیساهای زیادی از جمله دیر «مارت مریم» را ایجاد کردندکه تا عصر اسلام هم چنان باقی بودپس از اسلام هم نام نجف تنها به سبب فتح و گشایش ایران و عراق در متون تاریخی به چشم میخورد.
از دوران هارون الرشید،به بعد هم به سبب آشکار شدن مرقد امام علی(ع)، این شهر بسیاری را به سکونت پیرامون خودعلاقه مندکرد.

آبادانی درشهر نجف
علویان طبرستان بنایی بر مرقد امام علی علیه‌السلام احداث کردند و دیواری نیز پیرامون شهر کشیدند تا امنیت در آنجا برقرار شود.
پادشاهان شیعی دیلمی در تعمیر و بازسازی مرقد و خدمات عمرانی در این شهر تلاش زیادی کردند.
جلایریان و ایلخانان مغول، در قرن هفتم و هشتم، ثروت فراوانی را برای توسعه و بازسازی شهر و حرم مطهر اختصاص دادند.
در عصر صفوی، شاه اسماعیل و شاه طهماسب، برای حل مشکل آب شهر نجف، نهرهایی حفر کردند و آب فرات را به شهر منتقل ساختند. نهرشاه، که توسط شاه اسماعیل حفر شد، از یادگارهای آن دوران است.
سلطان سلیمان قانونی، از پادشاهان سنی عثمانی، در آبادانی نجف تلاش فراوانی کرد. او و پادشاهان شیعی صفوی در یک رقابت وسیع به نجف رونق زیادی بخشیدند.
برای پیشگیری از حملات وهابیان در عصر قاجار، نظام الدوله اصفهانی، وزیر فتحعلی شاه، از ۱۲۱۷ تا ۱۲۵۷ق دیواری محکم پیرامون شهر ایجاد کرد
حکومت نجف در سال ۱۳۵۰ق این دیوار را برداشت و به جای آن مدرسه و بیمارستان احداث کرد و مردم نیز خانه‌هایی در جوار آن ساختند.

 شهرنجف تا پیش از این دارای ۴ محله اصلی مشراق، حویش، عماره و براق بود و هر کدام از این محلات در خود چندین محله کوچک را جای داده بودند و کل نجف از همین چهار محله تشکیل شده بود که با این توسعه شهر نجف به دو بخش شهر قدیمی و شهر جدید تقسیم شد. شهر قدیمی همان چهار محله سابق و شهر جدید همان بخشهای تازه افزوده شده است.
تشکیل و توسعه حوزه شهر نجف
شیخ طوسی در ابتدای قرن پنجم هجری، به نجف مهاجرت کرد و با تشکیل مجلس درس خود، آن شهر را به یکی از مرکزهای علمی و فرهنگی شیعی تبدیل کرد.

شاه عباس کوشید تاشهر نجف مرکزیت علمی خود را بازیابد و حوزه علمیه آن رونق گیرد. او حتی در مذاکره‌های خود با عثمانیها میخواست شهرنجف را به ایران ملحق کند ولی وزیر عثمانی در پاسخ او گفت: «سنگهای نجف در نظرش با هزار انسان برابر است».

این مرکزیت با ورود ملااحمد اردبیلی، معروف به مقدس اردبیلی، و برپا شدن حوزه درس او رونق بیشتری یافت.

در قرن دوازدهم هجری، با انتقال درس بهبهانی به کربلا، حوزه نجف از رونق افتاد؛ ولی در قرن سیزدهم هجری، به سبب وجود فقیهان و بزرگانی چون مرحوم کاشف الغطاء، بحرالعلوم و شیخ مرتضی انصاری اهمیت علمی گذشته را بازیافت و حوزه علمیه آن رونقی بسزا گرفت.

در دوران انقلاب مشروطه ایران، مجتهدهای مقیم شهر نجف از جمله آخوند خراسانی و میرزای نایینی، رهبری فکری و مذهبی مشروطه را در دست گرفته به هدایت و حمایت از آن پرداختند.

حوزه علمیه شهرنجف در دوران حکومت بعث خیلی تحت فشار بود با این حال حوزه نجف باقی ماند و هم چنان، به عنوان یکی از مراکز علمی جهان تشیع مطرح و منشأ اثر است.

آثار تاریخی شهر نجف

    قصر خُوَرنق

این قصر توسط نعمان بن امرؤالقیس، از پادشاهان لخم، برای اقامت یزدگرد یا بهرام در دو کیلومتری شهر نجف ساخته شد. تا چندی پیش برخی از پایه‌های آن قصر باقی بود اما امروزه اثری از آن نیست.

قلعه شهر نجف

نجف دارای قلعهای مستحکم از عصر عثمانیها بود که حاج محمد حسین خان صدر اعظم اصفهانی دیوار آن را تجدید کرده و دو در نیز برای آن گذارده بود. دروازه نجف در کنار دیوار قلعه قرار داشت و اطراف آن را بازارها تشکیل میدادند. یکی از راه‌های ورودی صحن نیز از همین قلعه باز میشد. به علت توسعه اطراف صحن، این قلعه تخریب شده و اثری از آن نیست.

صفه صافی صفا

در منتهی الیه مغرب شهر نجف مرقد و مقام بزرگی قرار دارد که به صفه صفا معروف است. صافی صفا در جوار مقام امام سجاد (ع) واقع شده و هم چنان پا برجاست.

مقبره ذی الکفل

در ۴۰ کیلومتری جاده نجف- حله، در کنار فرات، در یک آبادی به نام «ذیالکفل» پیامبر بنی اسرائیل دفن شده است. این پیامبر چون کفیل یهودیان بود او را ذی الکفل میخواندند. در این آبادی قلعه آجری کوچکی است و قبر ذی الکفل داخل آن قرار دارد. یهودیان در قرن گذشته در آن منطقه بناهایی ساختهاند، ساکنان آن ناحیه که یهودی و عرب بودند، بعدها همه به فلسطین رفتند. هرساله زائران یهود از نقاط مختلف به این جا میآمدند و یک ماه در آن جا ساکن میشدند. در پشت این مقبره مسجدی است که گفته می‌شود چهار نفر از حواریان در آن جا به خاک سپرده شدهاند و قبر دختر ذی الکفل هم آن جا واقع است.
برج نمرود
در کنار شط، بالاتر از آبادی ذی الکفل، تپهای وجود دارد که بر فراز آن برجی از آجر ساخته شده و دارای سرداب و زیرزمین است. گویند حضرت ابراهیم را از این محل به آتش انداختهاند. این برج و تپه از آثار شهر باستانی بابل است و با وجود تخریب و فرسودگی هم چنان استوار مانده است.

 

شهر نجف اشرف
شهر نجف اشرف

 

فضایل و جایگاه شهر نجف
برای شهر مقدس نجف فضایل فراوانی نقل کردهاند. از آن جمله است:
از امام امیرالمؤمنین(ع) نقل است: «اول مکانی که در آن خدا را عبادت کردهاند پشت کوفه (نجف) است؛ زیرا در آن جا ملائکه به فرمان خداوند آدم را سجده کردند.»
گویند حضرت ابراهیم در این شهر ساکن شد و با اقامت او برکت و رحمت بر این سرزمین نازل گردید.
از امام صادق (ع) نقل شده است: «هفتاد هزار شهید از این سرزمین بدون حساب محشور میشوند.»
از امام صادق (ع) نقل شده است: «امیرالمؤمنین(ع) کوفه(نجف) را مقدس و حرم اعلام کرد همان گونه که حضرت ابراهیم بیت اللَّه الحرام و پیامبر(ص) مدینه را حرم قرار داد.»
از امام صادق (ع) نقل شده است: «ما شما را به پشت کوفه سفارش میکنیم. در آن جا قبری است که هر بیماری به آن جا رود خداوند او را شفا میدهد.»
از امام صادق (ع) روایت است: «بخش شرقی (سمت راست) کوفه، باغی از باغهای بهشت است.»
از امیرالمؤمنین(ع) نقل است: «اگر پرده از روی شما بردارند، ارواح مؤمنین را می‌بینید که در این صحرا (صحرای نجف) دسته دسته هستند و به زیارت یکدیگر رفته و با هم سخن میگویند. روح هر مؤمنی در این جا و روح هر کافری در برهوت است.»

مزارات  شهرنجف
علاوه بر مرقد مطهر امام علی(ع) در شهر نجف قبر حضرت آدم، نوح، هود و صالح در این شهر واقع شده است.

درباره ی ramshini

تور کربلا


چرا ما را انتخاب کنید ؟

توصیه های ما برای سفر به کربلا

خدمات ما در کربلا

درباره ما بشتر بدانید

سفر به کربلا را با ما تجربه کنید . با پنج سال تجربه و دفتر پشتیبانی در تهران .
  • پشنهادت خوبی با توجه سلیقه شما برای هتل داریم هم قیمت هم کیفیت
  • بهترین افر پروازی را با تنوع ممکن به شما پیشنهاد می دهیم
  • در تهران و کربلا به شما خدمات پشتیبانی ارائه می نماییم
  • مسافرانمان را بدون هیچ هزینه اضافه بیمه می نماییم
  • و....

ما برای تعطیلات تابستانی شما عزیزان پیشنهادات خوبی داریم

با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید تا

  • با توجه هدف شما از سفر: تفریحی ، تفریحی خرید ،سیاحتی و…
  • • با توجه به وضعیت شما : خانواده،مجردی ،ماه عسل و…
  • • با توجه به مقدار بودجه شما :لوکس ،کم هزینه ، متوسط و …
  • • با توجه به بازار تورهای تابستانی: افری ،تور های خلوت ،تور های هیجان انگیز و…
  • • و…

بهترین پیشنهادات را از ما بخواهید ، با کمال افتخار در خدمت شما هستیم

تلفن تماس  ۵۴ ۴۴ ۶۷ ۴۳ ۰۲۱

تماس با ما : 021 43 67 44 54  
سعادت سیرگیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *