خانه / سامراء / داستان سرداب مقدس چیست؟

داستان سرداب مقدس چیست؟

داستان سرداب مقدس چیست؟

تور کربلا. تورزمینی کربلا.تور هوایی کربلا.
امام زمان حضرت مهدي (عج) در كجا و به چه صورت غايب شدند؟ سرداب مقدس یا سرداب غیبت زیرزمین خانه مسکونی امام حسن عسکری(ع) بوده که هم‌اکنون در شمال غربی حرم عسکریین در شهر سامرا در کشور عراق قرار دارد. گویند این مکان محل زندگی و عبادت امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) در روزهای گرم تابستان بوده است. بنابر گزارش‌هایی، امام مهدی (عج) نیز بارها در زمان حیات پدر و پس از آن در این مکان دیده شده و علت نام‌گذاری این مکان به سرداب غیبت همین است.

واژه سرداب و سردابه به قسمتی از منزل گفته می‌شود که در گذشته، در ایام گرم تابستان در آن استراحت کنند و آب و غذاهای فاسدشدنی در آن خنک بماند.  امام مهدي (عج) از هنگام ولادت در خفا بودند. و بعد از نماز گزاردن به پيكر پاك پدر و دفن آن حضرت وارد منزل شد و ديگر كسي آن حضرت را در بین مردم ندید.

خانه اي كه از آن صحبت،میشود دوبخش داشت، يك قسمت براي مردان و قسمت ديگر براي خانم ها و يك سرداب هم زير اتاقها قرار داشت كه در ايام گرما اهل خانه در آن سرداب زندگي مي كردند.

شيعه اين خانه و سرداب مقدس را محترم مي دارد؛ زيرا برخي از امامانشان در اين خانه زندگي مي كردند و امام هادي و امام عسكري و نيز امام مهدي (عج) در همين خانه، خداوند سبحان را عبادت مي كردند. اين يك امر عقلاني و طبيعي است كه به جهت علاقه اي كه به پيشواي ديني خود دارند متعلقات او را هم محترم بشمارند و خلاصه سخن غيبت حضرت در سرداب بهتاني بيش نيست و هيچ يك از بزرگان شيعه چنين باوري ندارند.

تور-کربلا.سرداب-مقدس

 

موقعیت سرداب مقدس

این سرداب در جهت غربی صحن عسکریین(ع) به سمت شمال واقع شده و در طول تاریخ اصلاحات و تعمیرات زیادی در آن انجام گرفته است. همیشه در موقع تعمیر و ترمیم بارگاه عسکریین(ع) در ساختمان سرداب نیز تغییرات و اصلاحاتی به عمل آمده است.

در گذشته از داخل بارگاه و از کنار مرقد حضرت نرجس خاتون به سرداب می‌رفتند و این وضع به همین صورت تا سال ۱۲۰۲ ق. ادامه داشت و در این سال احمد خان دنبلی برای سرداب راهی جداگانه از طرف شمال باز کرد و راه سرداب از طرف روضه عسکریین را مسدود نمود و صحن سرداب را جداگانه ساخت که تقریباً از یک فضای بزرگی به طول ۶۰ متر و عرض ۲۰ متر برخوردار است.

در هرحال این سرداب در طول تاریخ به اندازه‌ای مورد توجه مردم بوده است که در آن آثار ارزشمندی از منبت‌کاری و کاشی‌کاری و سایر هنرهای معماری به کار رفته است. از جمله این اشیا، درِ چوبی نفیسی است که از دوران خلافت عباسیان به جای مانده است و از ویژگی‌های هنری و تاریخی ارزشمندی برخوردار است.
چاه غیبت

اکنون در گوشه اتاق کوچکی واقع در سرداب، چاهی معروف به «چاه غیبت» وجود دارد که در متون معتبر شیعی، به این چاه یا محل غیبت حضرت مهدی اشاره نشده است و بزرگان شیعه نیز اعتقادی به این چاه ندارند.

علت این نامگذاری این است که چون عده‌ای از زائران در داخل سرداب، از حوضی که محل وضوی امام هادی و عسکری علیهم السلام بوده به عنوان تبرک خاک برمی‌داشتند کم کم به چاه غیبت معروف شد.

محدث نوری صاحب المستدرک می‌گوید عده‌ای از خادمان این مکان برای کسب منافع مادی و دینوی خود، چنین خرافه‌ای را رواج داده و آن را چاه غیبت معرفی کرده‌اند و از آن محل، خاکی برای تبرک در مقابل دریافت پول به زائران می‌دادند.

شیخ العراقین برای جلوگیری از این اقدام ناصواب چاه مذکور را پر کرده و در آن را محکم بست اما بعدها خادمان دوباره آن را گشودند و تا به امروز با این ترفند به گرفتن پول از زائران می‌پردازند.

در سالهای اخیر طی دو نوبت بمب‌گذاری (سوم اسفند سال ۱۳۸۴ با بمب گذاری و تخریب حرم مطهر و در ۲۳ خرداد ۸۶) بخشی از این سرداب تخریب شده است.

بعضی از نویسندگان اهل سنت به شیعه نسبت می‌دهند که شیعه اعتقاد دارد «مهدی موعود» در سردابی در سامرا پنهان شده و روزی از آنجا ظهور خواهد کرد! و گروهی از آنان با اسبان خود در کنار سرداب  مقدس ایستاده و خواستار بیرون آمدن ایشان هستند.

علامه سید مرتضی عسکری درباره سرداب غیبت می‌گوید: «عالم مصری، شیخ محمود ابوریه، که بعد از خواندن کتاب عبدالله سبا شیعه شد، برای من از مصر نامه نوشت که شما (شیعیان) عصرهای جمعه سوار بر اسب می‌شوید و شمشیر به دست، می‌روید و در مقابل سرداب غیبت می‌ایستید و می‌گویید که یابن الحسن! ظاهر شو و خروج کن. در پاسخ او نوشتم من در بغداد به دنیا آمده‌ام و مدتی هم در سامرا بوده‌ام. چنین چیزی که شما می‌گویید درست نیست.»

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی نیز در این باره می‌نویسد: «این افتراها از امثال ابن خلدون و ابن حجر، جعل و بر اساس انگیزه دشمنی با شیعه و انحراف از اهل بیت و تمایل به بنی امیه و دشمنان خاندان رسالت است.

این نویسندگان و کسانی که بعد از آنها آمدند، تا زمان ما، به جای اینکه عقاید و آرای شیعه را از خودشان و کتاب هایشان به دست آورند، به جعل و افترا پرداخته و یا جعلیات و افتراهای پیشینیان را ملاک و میزان درباره عقاید شیعه و معرفت آرای آنها قرار می‌دهند و خود و دیگران را گمراه می‌سازند. کسی از شیعیان نگفته است که امام در سرداب سامرا مخفی است، بلکه کتب و روایات شیعه، همه این نسبت را تکذیب می‌کنند.»

شیعیان اعتقاد دارند قیام امام زمان (عج) از کنار کعبه در مکه اتفاق می‌افتد.
تور کربلا. تورزمینی کربلا.تور هوایی کربلا.

درباره ی ramshini

تور کربلا


چرا ما را انتخاب کنید ؟

توصیه های ما برای سفر به کربلا

خدمات ما در کربلا

درباره ما بشتر بدانید

سفر به کربلا را با ما تجربه کنید . با پنج سال تجربه و دفتر پشتیبانی در تهران .
  • پشنهادت خوبی با توجه سلیقه شما برای هتل داریم هم قیمت هم کیفیت
  • بهترین افر پروازی را با تنوع ممکن به شما پیشنهاد می دهیم
  • در تهران و کربلا به شما خدمات پشتیبانی ارائه می نماییم
  • مسافرانمان را بدون هیچ هزینه اضافه بیمه می نماییم
  • و....

ما برای تعطیلات تابستانی شما عزیزان پیشنهادات خوبی داریم

با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید تا

  • با توجه هدف شما از سفر: تفریحی ، تفریحی خرید ،سیاحتی و…
  • • با توجه به وضعیت شما : خانواده،مجردی ،ماه عسل و…
  • • با توجه به مقدار بودجه شما :لوکس ،کم هزینه ، متوسط و …
  • • با توجه به بازار تورهای تابستانی: افری ،تور های خلوت ،تور های هیجان انگیز و…
  • • و…

بهترین پیشنهادات را از ما بخواهید ، با کمال افتخار در خدمت شما هستیم

تلفن تماس  ۵۴ ۴۴ ۶۷ ۴۳ ۰۲۱

تماس با ما : 021 43 67 44 54  
سعادت سیرگیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *