خانه / کربلا / ثواب زيارت حضرت امام حسين عليه السّلام در نيمه‏ شعبان

ثواب زيارت حضرت امام حسين عليه السّلام در نيمه‏ شعبان

 ثواب زيارت حضرت امام حسين عليه السّلام در نيمه‏ شعبان

(۱) جعفر بن محمّد بن ابراهيم موسوى، از عبيد اللَّه بن نهيك، از ابن ابى عمير، از زيد شحّام، از جعفر بن محمّد الصّادق عليهما السّلام حضرت فرمودند:
كسى كه حضرت امام حسين عليه السّلام را شب نيمه‏ شعبان‏ زيارت كند خداوند متعال گناهان گذشته و آينده‏اش را مى‏آمرزد، و كسى كه آن حضرت را روز عرفه زيارت نمايد خداوند منّان ثواب هزار حجّ و هزار عمره قبول شده را برايش مى‏نويسد، و كسى كه آن حضرت را روز عاشوراء زيارت نمايد مانند كسى است كه حق تعالى را بالاى عرشش زيارت كرده باشد.
محمّد بن عبد اللَّه بن جعفر، از پدرش، از عبد اللَّه بن جعفر حميرى، از محمّد ابن الحسين، از حمدان بن معافا، از ابن ابى عمير، از زيد شحّام، از حضرت ابى عبد اللَّه عليه السّلام نقل كرده، و حديثى مثل حديث مذكور را ذكر نموده است.

(۲) على بن الحسين و محمّد بن يعقوب رحمة اللَّه عليهم جملگى از على ابن ابراهيم بن هاشم، از پدرش، از برخى اصحابش، از هارون بن خارجه، از حضرت ابى عبد اللَّه عليه السّلام، حضرت فرمودند:
هنگامى كه نيمه شعبان مى‏شود از افق اعلى منادى نداء مى‏كند: اى زائرين حسين عليه السّلام به اهل خود برگرديد در حالى كه آمرزيده شده‏ايد، ثواب و اجر شما بر خدا است كه پروردگار شما بوده و بر محمّد است كه پيغمبر شما مى‏باشد.

(۳) پدرم رحمة اللَّه عليه و جماعتى از مشايخ و اساتيدم، از سعد بن عبد اللَّه، از حسن بن على زيتونى و غيرش، از احمد بن هلال، از محمّد بن ابى عمير رحمة اللَّه عليه، از حمّاد بن عثمان، از ابى بصير، از حضرت ابى عبد اللَّه عليه السّلام.
و حسن بن محبوب، از ابى حمزة، از حضرت على بن الحسين عليهما السّلام.
اين دو امام بزرگوار فرمودند:
كسى كه دوست دارد صد و بيست و چهار هزار پيامبر با او مصافحه كنند بايد قبر حضرت حسين بن على عليهما السّلام را در نيمه ماه شعبان زيارت كند چه آنكه ارواح انبياء عليهم السّلام از خدا اذن گرفته تا آن جناب را زيارت كنند پس به ايشان اذن داده مى‏شود، پنج تن از ايشان اولو العزم هستند.
عرض كرديم: ايشان چه كسانى هستند؟
امام عليه السّلام فرمودند: حضرات نوح و ابراهيم و موسى و عيسى و محمّد صلى اللَّه عليهم اجمعين.
محضر مباركش عرضه داشتيم: معناى اولو العزم چيست؟
حضرت فرمودند:
يعنى مبعوث شده‏اند به شرق و غرب زمين، به جنّ و انس.
مترجم گويد:
از ذيل اين حديث اين طور استفاده مى‏شود كه پيامبر اولو العزم يعنى پيامبرى كه رسالتش محدود و منحصر به گروهى دون گروهى ديگر و سرزمينى دون سرزمين ديگر نبوده بلكه عمومى و گسترده مى‏باشد.

(۴) صافى برقى، از حضرت ابى عبد اللَّه عليه السّلام حضرت فرمودند: كسى كه حضرت ابا عبد اللَّه عليه السّلام را سه سال پشت سر هم كه بينشان فاصله نباشد در نيمه شعبان زيارت كند گناهانش آمرزيده مى‏شود.

(۵) داود بن كثير رقى، گفت: حضرت امام باقر عليه السّلام فرمودند:
گناهان كسى كه در نيمه شعبان امام حسين عليه السّلام را زيارت كند آمرزيده مى‏شود و در آن سال گناه و لغزشى برايش نوشته نمى‏شود تا سال تمام گردد و اگر در سال آينده حضرت را زيارت كرد گناهانش آمرزيده مى‏گردد.

(۶) جماعتى از مشايخ و اساتيدم، از محمّد بن يحيى عطّار، از حسين بن ابى سارة المدائنى، از يعقوب بن يزيد، از ابن ابى عمير، از عبد الرحمن بن حجّاج يا غير او كه اسمش حسين مى‏باشد، وى گفت حضرت ابو عبد اللَّه عليه السّلام فرمودند:
كسى كه قبر حضرت امام حسين عليه السّلام را در يكى از سه شب زيارت كند
خداوند منّان گناهان گذشته و آينده‏اش را مى‏آمرزد.
راوى گفت: عرض كردم: فدايت شوم آن سه شب كدام مى‏باشد:
حضرت فرمود: شب عيد فطر، شب عيد قربان، شب نيمه ماه شعبان.

(۷) پدرم و على بن الحسين و جماعتى از مشايخ و اساتيدم، از سعد بن عبد اللَّه، از احمد بن محمّد بن عيسى، از محمّد بن خالد، از قاسم بن يحيى، از جدّش حسن بن راشد، از يونس بن ظبيان، وى مى‏گويد:
حضرت ابو عبد اللَّه عليه السّلام فرمودند:
كسى كه حضرت امام حسين عليه السّلام را شب نيمه شعبان و شب عيد فطر و شب عرفه در يك سال زيارت كند خداوند متعال ثواب هزار حج و هزار عمره قبول شده برايش مى‏نويسد، و هزار حاجت از حوائج دنيا و آخرش روا مى‏گردد.۱

(۸)«سيد بن طاووس» در «اقبال» به نقل از على بن الحسين (ع) مى‏فرمايند: هر كس‏ شيفته آنست كه روح ۱۲۴ هزار پيامبر با او مصافحه نمايد در شب نيمه‏ شعبان‏ به زيارت امام حسين (ع) بشتابد زيرا كه ارواح پيامبران در اين شب از خداوند اجازه زيارت سيد الشهداء را خواستارند و از ميان اين گروه پنج نفر از پيامبران اولوالعزم يعنى نوح و ابراهيم و موسى و عيسى و محمد (ص) نيز به چشم مى‏خورند. و اما علت اين نامگذارى بدين جهت است كه آنها بر جن و انس در شرق و غرب عالم مبعوث گشته‏اند.۲

۱٫
كامل الزيارات / ترجمه ذهنى تهرانى ؛ ؛ ص۵۷۷- ۵۹۶
۲٫
داستان پيامبران يا قصه‏هاي قرآن از آدم تا خاتم ؛ ؛ ص۲۳

منابع:

۱- ابن قولويه، جعفر بن محمد – ذهنى تهرانى، محمد جواد، كامل الزيارات / ترجمه ذهنى تهرانى، ۱جلد، انتشارات پيام حق – تهران، چاپ: اول، ۱۳۷۷ ش.
۲- جزائرى، نعمت الله بن عبد الله – عزيزى، يوسف، داستان پيامبران يا قصه‏هاى قرآن از آدم تا خاتم / ترجمه قصص الأنبياء جزائرى، ۱جلد، انتشارات هاد – تهران، چاپ: اول، ۱۳۸۰ش.

درباره ی ramshini

تور کربلا


چرا ما را انتخاب کنید ؟

توصیه های ما برای سفر به کربلا

خدمات ما در کربلا

درباره ما بشتر بدانید

سفر به کربلا را با ما تجربه کنید . با پنج سال تجربه و دفتر پشتیبانی در تهران .
  • پشنهادت خوبی با توجه سلیقه شما برای هتل داریم هم قیمت هم کیفیت
  • بهترین افر پروازی را با تنوع ممکن به شما پیشنهاد می دهیم
  • در تهران و کربلا به شما خدمات پشتیبانی ارائه می نماییم
  • مسافرانمان را بدون هیچ هزینه اضافه بیمه می نماییم
  • و....

ما برای تعطیلات تابستانی شما عزیزان پیشنهادات خوبی داریم

با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید تا

  • با توجه هدف شما از سفر: تفریحی ، تفریحی خرید ،سیاحتی و…
  • • با توجه به وضعیت شما : خانواده،مجردی ،ماه عسل و…
  • • با توجه به مقدار بودجه شما :لوکس ،کم هزینه ، متوسط و …
  • • با توجه به بازار تورهای تابستانی: افری ،تور های خلوت ،تور های هیجان انگیز و…
  • • و…

بهترین پیشنهادات را از ما بخواهید ، با کمال افتخار در خدمت شما هستیم

تلفن تماس  ۵۴ ۴۴ ۶۷ ۴۳ ۰۲۱

تماس با ما : 021 43 67 44 54  
سعادت سیرگیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *