در تور کربلا پول ایرانی یا پول عراقی با خود داشته باشیم ؟

بسیاری از هموطنان ایرانی قبل از سفر تور کربلا می پرسند که در سفر عتبات عالیات آیا پول عراقی به ایرانی ارجحیت دارد ؟ یا ریال و تومان خودمان را به همراه ببریم ؟ 

پول ایرانی یا پول عراقی کدام یک بهتر است در سفر کربلا همراه مان باشد ؟

با توجه به سفر زیارتی ام در اربعین سال ۹۶ کمی محتوای مطلب تغییر و بروز رسانی شده است.

خوب می خواهیم به این سوالات زائران عزیز پاسخی شایسته بدهیم .

باید در رابطه به سوال بالا که بسیاری از زوار کربلا ، بخاطر خرید سوغاتی و تهیه یادگاری از کربلا و نجف از خود و دیگران می پرسند گفت که :

آنچه که خود من به صورت تجربی در طی سه بار تشرف به عتبات عالیات به آن دست یافته ام این است که در کشور عراق مخصوصا در شهرهای نجف و کربلا و بازهم مخصوصا در محدوده حرم های مطهر که بیشترین زوار در آن قسمت ها تردد دارند و یا در حوالی حرم اسکان دارند. معامله با پول ایرانی بسیار رایج و راحت می باشد.

یعنی اگر فقط پول ایرانی هم داشته باشید عراقی ها مقدار و ارزش آن را می دانند و در تمام معاملات می توانید از آنها استفاده کنید حتی عراقی ها تراول چکها را هم می شناسند و با تراول های ایرانی هم خرید و فروش انجام می گیرد.

در تور کربلا پول ایرانی یا پول عراقی با خود داشته باشیم ؟

در تور کربلا پول ایرانی یا پول عراقی با خود داشته باشیم ؟

در تور کربلا پول ایرانی یا پول عراقی با خود داشته باشیم ؟

اما نکته هایی در مورد خرید کردن با پول ایرانی یا پول چنج شده یا همان دینار عراق باید لحاظ شود که در این جا به ذکر آنها می پردازیم:

۱- تمام پول های ایرانی از ۵۰۰ تومانی گرفته تا تراول چک های ایرانی در کشور عراق مورد قبول واقع می شود.

۲- بهتر است مقدار پولی که می خواهید در کشور عراق صرف خرید سوغات کنید را در نظر بگیرید و در ایران تبدیل به دینار کنید .

۳- حتما مقداری پول ایرانی به همراه داشته باشید چرا که وقتی جنسی را می خواهید بخرید قیمت را هم به پول ایرانی و هم به پول عراقی بپرسید و هر کدام که به نفع تان بود همان را پرداخت کنید.

مثلا شما یک لباس می خواهید بخرید که قیمت آن به پول ایرانی ۱۳۰۰۰ تومان می شود و وقتی که از فروشنده می خواهید که قیمت را به دینار بگوید می گوید که ۵ عراقی ! ۵ عراقی یعنی حدودا ۱۵۰۰۰ تومان ایران .

در اینجا مسلم هست که شما پول ایرانی پرداخت کنید به نفعتان هست . همین حالت به صورت عکس نیز هم صدق می کند گاهی که قیمت را به عراقی یا به ایرانی می پرسید می بینید که پول عراقی بدهید و بهتر هست.

۴- درباره نکته ۳ باید گفت که بیشتر مواقع اگر با پول عراقی یا دینار عراقی معامله کنید به نفع شما هست. چرا که ارزش پول ایرانی و عراقی به صورت زیر محاسبه می شود. 

معمولا ۳۳۰۰ تومان پول ما یک دینار عراقی می باشد .. (آبان ۹۶ ) اما در بیشتر معاملات فروشنده ها هر دینار را ضربدر چهار می کنند و مقدار پول ایرانی را محاسبه می نمایند.

در این صورت شما حدود ۷۰۰ تومان در هر ۴۰۰۰ تومان متضرر می شوید.

۵- بهتر است اگر مثلا شما دوملیون تومان قصد خرید از کربلا و نجف و یا سایر شهرهای عراق دارید ۱۸۰۰۰۰۰ تومان را تبدیل به دینار کنید و مبلغ ۲۰۰۰۰۰ تومان هم پول نقد ایرانی همراه داشته باشید.

۶- در کربلا صرافی هایی هم هستند که پول شما را چنج می کنند . پس در مواقع لزوم می توانید برای تبدیل پول از آنها هم استفاده کنید.

نکته تجربی :

من از یک صرافی در کربلا پرسیدم هر صد هزار تومان را با چه هزینه ای تبدیل به دینار می کنید گفت هر صد هزار تومان را سه دینار هزینه ی چنج می گیرند.

۷- در کربلا حداقل صرافی ها دستگاه کارت خوان دارند و اگر شما در حسابتان پول دارید می توانید با کارت کشیدن از حسابتان پول برداشت کنید .

نکته تجربی :

اگر بخواهید پول از عابر کارتهای عضو شتاب در همین صرافی ها پول ایرانی بگیرید هر صد هزار تومان ، دو هزار تومان هزینه نقد کردن می گیرند.

۸- حتما دینار هایتان را چک کنید تا شماره سریال های طرفین پول ها درست باشد.

۹- سعی کنید تبدیل پول را در همین ایران و در صرافی های مطمئن انجام دهید.

۱۰- البته در کربلا من چند تا دستگاه عابر بانک برای چند بانک ایرانی دیدم که با همون عابر بانک های عضو شتاب می توانستید دینار بگیرید و معادل ارزش دینار دریافتی از حساب شخصی شما کم می شود.

 

به شما پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه بفرمایید:

تور کربلا ارزان قیمت در واقعیت یا خیال ؟

ویزای عراق از صفر تا صد – چگونه ویزای انفرادی و گروهی بگیریم ؟

 

ثبت نام تور کربلا از تهران.تور کربلا. تور زمینی کربلا. تور هوایی کربلا.در تور کربلا پول ایرانی یا پول عراقی

سیاست ما

شرکت سعادت سیر گیتی دارای مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با سال ها تجربه موفق در زمینه توریسم و گردشگری ، برگزاری تورهای خارجی را بصورت بدون واسطه در کارنامه خود دارد و همواره تلاش می نماید تا با بکارگیری کارشناسان متخصص در زمینه گردشگری بهترین خدمات را با حداقل قیمت برای مشتریان مان فراهم نماییم زیرا همواره بر این باور درست معتقدیم که سرمایه اصلی ما مشتریان ما هستند از این رو تمام تلاش خود را در راستای جلب رضایت حداکثری مشتریانمان متمرکز کرده ایم.

درباره ما و خدمات ما به مشتریانمان


سعادت سير گيتی با مجوز رسمی 399385 تحت نظارت سازمان گردشگری و ميراث فرهنگی ايران مي باشد سعی شرکت ما بر این است که:  
 • با ارائه بهترین خدمات و پاسخگویی سریع و به موقع برای جلب رضایت مشتریان تلاش نماییم
 • با توجه به نظر مشتریانمان مسیرمان را اصلاح کنیم
 • ما بخوبی می دانیم مشتری مداری یعنی ماندگاری در دنیای پر رقابت
 
با تماس با آژانس هواپیمایی از طریق مشاورین برای رزرو اقدام نماید،در صورتی برای انتخاب هتل نیاز به مشورت دارید، معمولا مشاوران با توجه به نوع سفر شما بسته به اینکه سفر تفریحی است یا تجاری، خانوادگی است یا مجردی،هتل های مختلفی را به شما معرفی خواهند کرد و در نهایت با تایید و انتخاب شما از طریق کارگزاران خود در کشور مقصد برای رزرو هتل اقدام می کنند.
بلیط هواپیما را با توجه به موارد مختلفی میتوانید انتخاب کنید.
 • ایرلاین
 • پرواز چارتری یا سیستمی
 • نوع کلاس پروازی
 • زمان پرواز
تمامی این ها گزینه هایی هستند که می توانند برای مسافر مهم باشند. اینکه با چه ایرلاینی بخواهد سفر کند و یا پرواز صبح به شب بگیرید که تایم بیشتری داشته باشد، یا دقیقا زمان تحویل اتاق در هتل باشد. همه این موارد در انتخاب بلیط تاثیر گذار هستند.
ویزای هر کشور یعنی اجازه ورود به آن کشور. هر کشوری قوانین مختلفی برای صدور ویزا برای گردشگران دارد. و سفارت آن کشور در ایران با توجه به تایید مدارک دریافتی ویزا را صادر می کند. شرایطی که ممکن است بعضی کشورها در نظر بگیرند یه اسن شرح است.
 • اعتبار پاسپورت بیشتر از 90 روز
 • داشتن اعتبار مالی
 • زمان برای صدر ویزا
 • هزینه صدور ویزا
برخی از کشورها هزینه ای برای صدور ویزا دریافت نمیکنند. و برای صدور بعضی ویزاها نیازی به زمان نیست و به راحتی در فرودگاه مقصد صادر می شود.