خانه / کربلا / بهترین ایام زیارت امام حسین علیه السلام | تور کربلا

بهترین ایام زیارت امام حسین علیه السلام | تور کربلا

بهترین ایام زیارت امام حسین علیه السلام چه مواقعی از سال است ؟

در اصل باید به یاد داشته باشیم با توجه به روایات و احادیث ائمه اطهار علیه السلام در هر زمانی از سال که بتوانیم به زیارت امام حسین علیه السلام در کربلا و پدر گرامی ایشان در نجف اشرف برویم مطلوب و مأجور است  [۱].

اما برخی از ایام و فصول سال زیارت امام حسین علیه السلام از ارزش ، ثواب و اجر بیشتری برخوردار است .

بهترین ایام زیارت امام حسین علیه السلام تور کربلا
بهترین ایام زیارت امام حسین علیه السلام تور کربلا

بهترین ایام زیارت امام حسین علیه السلام

 

ایام با فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام

به عنوان مثال :

ثواب زیارت امام حسین در روزهای معمولی برابر بیست مرتبه حج و عمره مقبول است و در ثواب زیارت امام حسین علیه السلام در روز عید قربان و عید فطر یکصد حجّ و عمره باضافه صد جهاد به همراه پیامبر و امام معصوم محسوب می شود ولی در روز عرفه این ثواب به یک میلیون حج و عمره می رسد که حجّ های آن با معیّت قائم آل محمد و عمره هایش در کنار پرافتخار حضرت پیامبر خدا!

علاوه بر این، پاداش آزادی هزار برده و احسان هزار بار در راه خدا به وی داده می شود! [۲] .

ایام دیگر  که به زیارت امام حسین علیه السلام سفارش شده است

در طول سال ایّام دیگری همچون شب های جمعه، شب عید فطر و عید قربان، و شب و روز عاشورا، اول و نیمه ماه رجب و شعبان، سوم شعبان، ماه رمضان به ویژه شب اوّل و نیمه و آخر ماه رمضان، مخصوصا شب ۲۳ لیله قدر، روز ۲۰ ماه صفر اربعین شهادت حسینی، بیش از سایر ایّام و اوقات سفارش شده است .

سه حدیث متبرّک درباره زیارت امام حسین علیه السلام

حضرت امام صادق علیه السلام می فرمایند:

هرکس روز عاشورا در کنار قبر امام حسین به دعا و زیارت بگذراند، در پیشگاه خدا ثواب کسی را دارد که روز عاشورا با اصحاب آن حضرت در کربلا به خون خویش آغشته گردد. و در «عرشْ» خدا را زیارت کند، و حق پیامبر و علی و فاطمه را ادا نماید! [۳] .

امام باقرعلیه السلام نیز فرمودند:

هرکس روز عاشورا در کربلا باشد و حسین علیه السلام را با حُزن و اندوه زیارت کند، خداوند پاداش دو میلیون حجّ و عمره و جهاد مرحمت فرماید!

راوی حدیث پرسید:

چنانچه در شرائطی مقدور نباشد مثلا در شهرهای دوردستی بسربرد، و نتواند به زیارت آن حضرت در کربلا بیاید، تکلیف او چیست؟

حضرت فرمودند:

در این صورت به صحرا رود، و در پشت بام روبروی کربلا بایستد، و زیارت عاشورا بخواند، و قاتلان حسین را لعن نماید، سپس دو رکعت نماز زیارتی بخواند، و این اعمال را پیش از ظهر انجام دهد، آنگاه برای سرور شهیدان ندبه کند و گریه نماید، و خانواده خودش را به این کار وادارد، و صدای روضه و ندبه بلند شود، و همدیگر را در مصیبت آن حضرت تسلیت گویند، با این شرایط من ضمانت می کنم که تمام آن ثوابها را به او مرحمت نمایند! [۴] .

در این حدیث ها ارزش زیارتی امام حسین به ویژه در روز عاشورا روشن می شود، و نگارنده اطّلاع دارد که جمع زیادی از عُلماء و صُلحاء هر هفته و هر روز به این برنامه عمل می کنند، و در روز عاشورا فرمایش امام باقرعلیه السلام را به اجرا می گذارند.

از جمله مرحوم آیةالعظمی آقای سید محمدرضا گلپایگانی رضوان اللَّه علیه روزهای عاشورا فرزندان و اهل بیت خود را جمع می کرد، و شخصاً برای آنان روضه و مصیبت امام حسین را می خواند، و همین دستوراتِ امام باقرعلیه السلام را مو به مو عمل می کرد… [۵] .

فضیلت زیارت امام حسین در شب قدر

و حضرت امام هادی در فضیلت زیارت امام حسین در شب قدر می فرمایند:

هر کسی در چنین شبی (۲۳ رمضان) امام حسین را زیارت نماید یکصد و بیست و چهار هزار مَلک و پیامبر با وی مصافحه نمایند، زیرا همگی آنان در این شب از خدا برای زیارت سیدالشّهداء التماس می کنند! [۶] .

و بالاخره امام صادق علیه السلام در پاسخ سؤالی می فرمایند:

خداوند روز عرفه پیش از زائران بیت خود که در روز عرفه وقوف می کنند، به زائران امام حسین در سرزمین کربلا توجّه می نماید! زیرا زائران امام حسین از اشخاصی تشکیل می گردد که همه پاک و افراد ویژه می باشند، ولی برای زیارت بیت خدا اقشار مختلف می آیند، و ممکن است از نظر اندیشه ناپاک باشند! [۷] .

شبیه این حدیث که قبلاً گذشت اهمیّت زیارت امام حسین در روز عرفه را در بردارد، و می رساند که زائران بیت خدا ممکن است از افراد غیرصالح نیز حضور داشته باشند، و در حدیث آمده است که امام باقر و امام صادق قیافه های برزخی حاجیان را نشان داد، که بخش مهمّی از آنان به صورت میمون و خوک و سایر حیوانات وحشی دیده می شدند! [۸] .

و حضرت امام سجّادعلیه السلام نیز در رابطه با اوقات روزانه می فرمایند:

در زمان جدّ بزرگوارمان رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم جناب جبرئیل میوه هایی آورد، و به دست حسن و حسین داد آنها «انار، به، سیب» بود و هر یک از پنج تن آل عبا از آنها استفاده می کردند، ولی چون میوه بهشتی بود، هرگز تمام نمی شد!

با شهادت فاطمه دختر پیامبر «انار» نایاب گشت! وبعد از مولا امیرالمؤمنین علی علیه السلام نیز از «به» خبری نشد! ولی سیب بهشتی به حال خود باقی بود، و در واقعه کربلا برای رفع تشنگی آن را استشمام می کردند، ولی ساعتی قبل از شهادت حسین بن علی علیه السلام آنهم نایاب شد، و من هرگاه قبر پدرم را زیارت می نمایم بوی آن را می فهمم! و شما شیعیان پدرم سحرگاهان به زیارت او روید، چنانچه مخلص باشید عطر آنرا درک می کنید. [۹] .

امیدواریم با مطالعه احادیث بالا خودتان فهمیده باشید بهترین ایام زیارت امام حسین علیه السلام چه زمانی می باشد . می توانید برای ثبت نام تور کربلا همین الان اقدام نمایید.

پاورقی

[۱] زوروه فی کل وقت و فی کل حین فانّ زیارته خیر موضوع»، وسائل، ج ۱۰، ص ۳۶۹٫

[۲] من زار قبرالحسین یوم عرفة کتب اللَّه له الف الف حجّة مع القائم‏علیه السلام، و الف الف عمرة مع رسول اللَّه…. همان، ص ۳۵۹، ح ۲٫

[۳] وسائل الشیعه، ج ۱۰، ص ۳۷۲، ح ۱ و ۳ و ۷: من زار قبر ابی عبداللَّه‏علیه السلام یوم عاشورا عارفا بحقّه کان کمن زار اللَّه تعالی فی عرشه. من بات عند قبرالحسین لیلة عاشورا، لقی اللَّه یوم القیامة ملطّخا بدمه، کانّما قتل معه فی عرصة کربلا. من اراد ان یقضی حق رسول اللَّه و حقّ امیرالمؤمنین و حق فاطمة، فلیزر الحسین‏علیه السلام یوم عاشورا.

[۴] بحارالانوار، ج ۱۰۱، ص ۲۹۰، ح ۱: اذا کان ذلک الیوم بر زالی الصحراء او صعد سطحا مرتفعا فی داره و اومأ الیه بالسّلام و اجتهد علی قاتله بالدّعاء و صلّی بعده رکعتین… و یُقیم فی داره مصیبة باظهار الجزع علیه و یتلاقون بالبکاء بعضهم بعضا بمصاب الحسین، فانا ضامن لهم اذا فعلوا ذلک علی اللَّه….

[۵] این گزارش از طریق نوردیدگان آن مرحوم حضرات حجج اسلام حاج آقا جواد و حاج‏آقا باقر به دست آمده است.

[۶] من زار الحسین لیلة ثلاث و عشرین من شهر رمضان و هی‏الّیلة الّتی یرجی ان تکون لیلة القدر و فیها یفرّق کل امر حکیم صافحه اربعة و عشرون الف ملک و نبیّ، (وسائل، ج ۱۰، ص ۳۷۰، ح ۵).

[۷] همان، ص ۳۶۱، ح ۵: انّ اللَّه یبدء بالنّظر الی زوّار الحسین‏علیه السلام عشیّة عرفة قبل نظره الی اهل الموقف….

[۸] اثبات الهداة، ج ۲، ص ۶۲، بحارالانوار، ج ۴۶، ص ۲۶۱، بصائر الدّرجات، ص ۲۶۹ تا ۲۷۱٫

[۹] بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۹۱: و لقد زرت قبره فوجدت ریحها یفوح من قبره، فمن اراد ذلک من شیعتنا الزّائرین للقبر فلیلتمس ذلک فی اوقات السّحر فانّه یجده اذا کان مخلصاً.

درباره ی ramshini

تور کربلا


چرا ما را انتخاب کنید ؟

توصیه های ما برای سفر به کربلا

خدمات ما در کربلا

درباره ما بشتر بدانید

سفر به کربلا را با ما تجربه کنید . با پنج سال تجربه و دفتر پشتیبانی در تهران .
  • پشنهادت خوبی با توجه سلیقه شما برای هتل داریم هم قیمت هم کیفیت
  • بهترین افر پروازی را با تنوع ممکن به شما پیشنهاد می دهیم
  • در تهران و کربلا به شما خدمات پشتیبانی ارائه می نماییم
  • مسافرانمان را بدون هیچ هزینه اضافه بیمه می نماییم
  • و....

ما برای تعطیلات تابستانی شما عزیزان پیشنهادات خوبی داریم

با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید تا

  • با توجه هدف شما از سفر: تفریحی ، تفریحی خرید ،سیاحتی و…
  • • با توجه به وضعیت شما : خانواده،مجردی ،ماه عسل و…
  • • با توجه به مقدار بودجه شما :لوکس ،کم هزینه ، متوسط و …
  • • با توجه به بازار تورهای تابستانی: افری ،تور های خلوت ،تور های هیجان انگیز و…
  • • و…

بهترین پیشنهادات را از ما بخواهید ، با کمال افتخار در خدمت شما هستیم

تلفن تماس  ۵۴ ۴۴ ۶۷ ۴۳ ۰۲۱

تماس با ما : 021 43 67 44 54  
سعادت سیرگیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *